Yeni Yıla Girerken Karantina da Ne Yapmalı?

SOSYAL MEDYA HESABINDA PAYLAŞ
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

2020 yılını uğurlarken Yeni Yıl coşkusunu buruk da olsa içimizde hissediyoruz. Pandemiden dolayı eve kapanacağımız bu süreci nasıl geçirelim düşüncesindeyseniz bir kaç öneri sunmak istiyoruz sizlere.
Ne yaparsanız yapın müzik dinlemek vazgeçilmezdir diyenler,sohbet eşliğinde neşeli programlar dinlemek ve nostalji müzik yolculuğuna çıkmak isterseniz kesinlikle Kafa Radyo dinlemelisiniz. Ayrıca Radyoland uygulamasını indirerek 80’ler,90’lar ve günümüz, Klasik Müzik, Jazz, Akustik, Türk Halk Müziğinden Türk Sanat Müziğine kadar geniş bir müzik yelpazesi sunan bu güzel uygulamayı incelemelisiniz. Sevgili anneler bebişlerinizi de düşünmüşler

Film izlemek isteyenler, özellikle eski Türk filmlerini sevenler, sizin için müthiş bir fırsat olabilir bu karantina dönemi. Zeki Müren’i izlerken aşkı, emeği, müziği birlikte hissedeceksiniz.
Sadri Alışık ‘Şakayla  Karışık ‘ çok şey anlatacak
Ízzet Günay -Türkan Şoray ‘Vesikalı Yarim‘ de farklı bir aşk, bir vefa anlatıyor .
Ayhan Işık yakışıklı şirin hafiye rolüyle maceralara götürüyor izleyenleri. Tabii Belgin Doruk‘la tatlı tatlı didişerek yaşadıkları aşka şahit olduğumuzu unutmamalı.
Vahi Öz‘ün iyi niyetiyle zamparalığına kızamıyorsunuz bile; siz elbette bu listeyi daha da genişletebilirsiniz.

Netflix izleyelim derseniz eğlenceli Noel yapımlarına göz atabilirsiniz.
Başka bir katagori de kitap uyarlaması olan suç, dram, psikoloji içeren bir dönem dizisi ‘Alias Grace’
Başka bir mini dizi önerisi ise ‘Self Made ınspired by the life of Madam C.J. Walker’ En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ını alan Octavia Spencer oynuyor. İlham veren, duygusal bir dram filmi.

Sinema alanında önerilerimize gelince Will Smith’in oğlu ile birlikte oynadığı 2006 yapımı bir biyografi ‘Umudunu Kaybetme’
Orijinal ismi ise ‘The Pursuit Off Happyness’ olan filmin konusu sevgi ve özenle oğluna örnek olmaya çalışan bir babanın oğluyla birlikte hayatla ve karşısına çıkan zorluklarla olan müthiş mücadelesi.
Bir başka gerçek hikayeyi anlatan film
‘Rüzgarı Dizginleyen Çocuk’   Malavi’de küçük bir köyde yaşayan 13 yaşındaki bir çocuğun mücadelesi ve başarı öyküsü anlatılıyor. Hatta son iki film önerisini çocuklarla birlikte izleyebilirsiniz. Bir şeyi istiyorsan git ve al diyen, ilham veren, asla vazgeçmemeyi anlatan filmler.

Kitap ve yazar önerilerimiz de olacak elbette.
Gülten Dayıoğlu ve Muzaffer İzgü özellikle çocukları tanıştırmanız gereken çok kıymetli isimler. Kişisel Gelişim kitapları seviyorsanız, farklı bakış açısı görmek ve öğrenmek için Üstün Dökmen, Doğan Cüceloğlu, biraz da tasavvuf olsun isterseniz Cemalnur Sargut kitapları ilk önereceklerimiz. Hepsi birbirinden güzel ve eğitici, şu daha güzel diyerek isim vermek haddimize düşmez. Daha önce okumayanlar Sabahattin Ali tavsiye ederiz. Turgut Özakman okuyarak Ah Şu Çılgın Türkler de anlattığı gibi bir millet nasıl kurtuluş mücadelesi verir, nasıl tarih yazar bir kez daha öğrenebilirsiniz. Türk-polisiye olsun diyenler tabi ki Ahmet Ümit. Suç, cinayet, gerilim sevenler eminim John Verdon ismini biliyordur, bizde ilk kitabı Aklından Bir Sayı Tut’ la serisini hatırlatmış olalım. Olasılıksızla tanıştığımız Adam Fawer bilimkurgu dalında ilgilenebileceğiniz bir yazar. Otobiyografi seviyorsanız Christy Brown’un Sol Ayağım kitabını mutlaka inceleyin, müthiş bir mücadele göreceksiniz.
Halide Edip biyografisini bir de İpek Çalışlar’ dan okuyun. Kızım Olmadan Asla kitabının yazarı Betty Mahmudi İran da bir doktorla evli olan ve kızı için mücadele eden bir kadının öyküsünü anlatıyor.

Bu öneriler boş zamanlarınız da keyifli vakit geçirmenize vesile olur umarız.

Son olarak dileğimiz 2021 yılı ülkemize ve tüm Dünya’ya sağlık ve huzuru beraberinde getirsin. Gönlünüzden geçen tüm güzel dilekler gerçek olsun.


SOSYAL MEDYA HESABINDA PAYLAŞ
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Vildan Efeoğlu

1996 yılından beri sağlık sektöründeyim. Sağlıkla büyüdüm diyebiliriz :) Paylaşacağım bilgileri işin uzmanlarından öğrenerek ve araştırarak yazıyorum. Dürüstlük temel ilkem. Hayata pozitif bakmayı ve faydalı olmayı seviyorum. Güncel olmaya ve gündemi takip etmeye çalışıyorum. Halkla ilişkiler bölümü mezunuyum. Açıköğretim fakültesinde sosyal medya okuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir