Taşınırken Yapılması Gerekenler

SOSYAL MEDYA HESABINDA PAYLAŞ
 •  
 •  
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Yaşadığımız evden taşınmak ile ilgili adımımızda ev bulma, köpeğimizi kabul edebilecek apartman bulma ki bu konuda şunu diyebilirim yeni binalar kesinlikle kabul etmiyor evcil hayvan meselesini. Kızımızın okuluna yakın ve rahatça ulaşabileceği bir ev gibi seçeneklerle geçen seneden beri tüm emlak sitelerini ezberledik. Ailemize ve isteklerimize uygun evleri bulmaya başlayınca “Biz şimdi hangi adımı atmalıyız?” sorusunu düşündüm. Araştırırken öyle aklıma gelmeyen ve asla düşünemeyeceğim şeçenekler gördüm ki sizinle paylaşmak istedim. Umarım herkesin taşınma süreci çok kolay olur.
Yeni bir eve, yeni bir mahalleye taşınma, oraya alışmaya çalışma fikri insana umut veriyor. Ama işlerin düzgün gidebilmesi için bunun öncesinde yapılması gereken bir çok şey var.

1. Eve girmeden önce tadilat gerektiren tüm her şeyi yaptırın. Eşyalar eve girmeden işlerin bitmesi çok önemli.
2. Evi tadilat sonrası detaylı temizlemesi için birileriyle anlaşın. Detaylı temizlik eşyalardan sonra çok zor olacaktır.
3. Eve girmeden evi mutlaka haşereler karşı ilaçlatın. Sizden önce ne olduğunu bilemezsiniz. İşinizi garantiye alın.
4. Su, elektrik, doğalgaz, İnternet gibi tüm kayıt işlemlerini bitirin. Eve içiniz rahat uğraşacak bir şeyler olmadan taşının.
5. Sizin için en uygun nakliye şirketini bulun. Her ayrıntıyı konuşun. Evler arası mesafe için alınacak ücret, taşıma için kaç kat çıkılıp inileceği, kaç kişi geleceği, eşyaların miktarı, ekstra ücret istenip istemeyeceği, eşyaları sizin mi paketleyeceğiniz yoksa onların mı hepsini ayarlayacağı gibi konuları mutlaka görüşün.
6. Nakliye için mutlaka sözleşme imzalayın. İnternetten kolayca bulabileceğiniz bir sözleşmeyi çıktı alın. İmzalayan kişinin şirkette çalışan biri olduğuna emin olun.7. Nakliye şirketleri günlere göre ücretlerini değişebiliyor. Bununla ilgili bilgi edinin ve uygun günü kararlaştırın8. Kaç kamyon geleceği ile ilgili planlamayı yapın çünkü sonrasında sığmıyor bunlar diyip sizden extra para alabilirler.
9. Kolilemek için marketlerden koli beklemeyin. Hazır koliler taşınmak için daha güvenli. Altı mı çıktı kutu mu ezildi demek yerine satın almak daha mantıklı. Eşyalarınızın zarar görmesi daha çok masraf demektir. 
10. Eğer nakliye şirketi eşyaları paketleyecekse sizin paketledikleriniz sigorta kapsamında olmaz. Başlarına bişey geldiğinde muhatap bulamazsınız. 
11. En sık kullandığınız ve ilk etapta lazım olacak şeyleri ona göre düzenleyin. Mesela kutuların üzerine hemen aç ya da 1 ay bekleyebilir gibi yazı yazabilirsiniz. 
12. Ev eşyalarını kolilerken onları insanların taşıyacağını unutmadan ağırlıklarını ayarlayın.
13. Kırılacak eşyaları siz paketleyecekseniz mutlaka aralara köpük koyun.
14. Beyaz eşya ve elektronik herşey için markanın teknik servisi ile görüşün onlar eşyaları söküp yeni evde monte etsin.
15. Evde bulunan ve sökülebilen herşeyi sökün ve yeni evinizde tekrar kurun. Dar merdivenler ve dar kapılar kabusunuz olmasın.
16. Gideceğiniz evde nereye hangi eşya gelecek ise mutlaka yazın çizin ve eski evden giderken yeni eve girerken mutlaka taşıyan kişilere rehberlik yapın. İşiniz daha hızlı ve daha kolay bitecektir.
17. Muhtarınıza o muhitten çıkacağınızı mutlaka söyleyin gerekli belgeleri alıp gideceğiniz yerde bulunan muhtara bildirin.
18. Çıkacağınız evdeki tüm elektrik su gibi şeyleri üzerinizden devredin.
 Sanırım artık hazırsınız. Yeni evinizde yeni komşularınızla birlikte mutlu bir hayat diliyorum


SOSYAL MEDYA HESABINDA PAYLAŞ
 •  
 •  
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir