Pandemiden Sonra Havacılık Sektörünün Geleceği

SOSYAL MEDYA HESABINDA PAYLAŞ
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Covid-19 pandemisiyle birlikte en çok etkilenen sektörlerden biri de havacılık sektörü olmuştur. Havayolu taşımacılığının insan hareketliliği üzerinde önemli rol oynaması, havacılık sektörünün hem salgının yayılımında hem de önleme çalışmalarında sürekli gündeme gelmesine zemin hazırlamıştır (Akça, 2020).

     COVID-19 sürecinde, hava taşımacılık faaliyetleri kapsamında toplum sağlığını korumaya yönelik kurallar oluşturulmuştur. Bu kapsamda yolcu güvenliği ve uçuş ekibi güvenliği için uygulanacak prosedürler belirlenmiş, talimatlar hazırlanmıştır. Hava aracı temizliğinden, şüpheli yolcuya müdahale işlemine kadar her aşama ayrıntılı olarak tanımlanmıştır. Hava aracında rahatsızlanan hastaya müdahale edebilecek ya da şüpheli hastayı izole etmeye imkân sağlayacak medikal cihazların temininden, uçuş ekibi güvenliğini sağlayacak koruyucu giysi ve malzemelerin (Universal Precaution Kit) tedarik ve kullanım planlamasına kadar her şey ayrıntılı olarak ele alınmıştır (CAAC, 2020).

Covid-19 önlemleri kapsamında birtakım uygulamalar başlamıştır. Yolcu uçağa alınmadan önce, yolcu uçaktayken ve yolculuk bittikten sonra belirli prosedürler uygulanmaktadır. Bunlardan en önemlilerinden biri ise havalandırma sistemleridir. Uçakta havalandırma sistemi olmadan yolcuların 30 dakikadan fazla tutulmasını önlemek ve havalandırma için uçaklara HEPA (High Efficiency Particulate Arresting) filtreleri taktırmaktır (EASA, 2020b, s. 4; IATA, 2020b, s. 14).

     Aşı uygulamalarının başlamasıyla birlikte yeni dönemde uçuş öncesi aşı uygulanmış olması kuralı getirilmesi öngörülebilir. Bununla birlikte birtakım tartışmalar da yaşanabilir. Fakat aşı uygulamalarının yaygınlaştırılması bakımından bunun EASA ya da IATA tarafından zorunlu hale getirilmesi mümkün olabilir.

     Bu süreçten sonra başka bulaşıcı hastalıkların da yayılmasını engellemek adına koltuk aralıkları daha geniş olan uçaklar dizayn edilebilir. Bu da mühendislik sektöründe iş genişletilmesine örnek olabilir. Bu şekilde yeni uçak modelleri piyasaya sürülebilir.

     Havacılık sektörünün başka bir kolu olan havaalanı yer hizmeti işletmelerinin bu süreçte sezonluk olarak istihdam ettikleri personellerin başladıkları eğitimlerini yarıda kesmesi de sürecin gidişatında oluşabilecek olumsuzluklara örnek olarak verilebilir (Macit, 2020). Yer hizmetlerinin geliştirilmesi de pandemiden sonra değiştirilmesi ve üzerinde durulması gereken bir konu olmalıdır. Yaşanabilecek her türlü yeni salgın olayı için özel sağlık önlemleri, konaklama alanları, sosyal konfor alanları düzenlemesi gerekebilir. Bununla ilgili yasal düzenlemeler geliştirilebilir. 

     Hukuki olarak seyahat sonrası virüs kaptığı düşünülen kişilerin zararlarının maddi ve manevi tazmini mümkün olmalıdır. Alınan önlemlere rağmen gerçekleşen hastalık teşhisinin sorumluluğunun havayolu şirketlerine yüklenmesi durumu söz konusu olabilir. Bununla ilgili yeni hukuki düzenlemelerin yapılması gündeme gelebilir. Buna bağlı olarak uçuşa özel sigorta kapsamının genişletilmesi, bu özel sigortanın bilet fiyatlarına yansıtılması konuları gündeme gelebilir. Sigorta uygulamalarına Pegasus Havayolları’nın web sitesindeki açıklama örnek gösterilebilir. Web sitesinde “Covid-19 Sağlık Sigortası ile yurt dışından Türkiye’ye yapılan seyahatlerde, olası Covid-19 masraflarını teminat altına alabilirsiniz” ibaresi bulunmaktadır.

          Pandemi ile ilgili belirsizliklerin devam etmesi havacılık sektörünün krizden nasıl etkileneceğinin net olarak görülmemesini sağlamaktadır. IATA verilerine göre, küresel havacılığın yaklaşık 250 Milyar dolar gibi büyük bir olumsuz etki ile karşılaşacağının öngörülmesi, Türkiye’de de havacılık sektörünün büyük bir gelir kaybı yaşayacağını ortaya koymaktadır (Macit, 2020).

KAYNAKÇA

Bakır, M., Bal, H. T., & Akan, Ş. (2017). Türk sivil havacılık sektörünün değerlendirilmesinde bütünleşik swot-ahs yaklaşımı. Journal of Aviation1(2), 154-169.

Akça, Ö. Ü. M. (2020). COVID-19’un Havacilik Sektörüne Etkisi. Avrasya Sosyal ve Ekonomi Araştırmaları Dergisi7(5), 45-64.

CAAC (2020a) Preventing Spread of Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) Guideline for Airports (the 2nd Version), Erişim Tarihi: 23.03.2020, https://www.iata.org/airportpreventing-spread-of-coronavirus-disease-2019.pdf

CAAC (2020b) Preventing Spread of Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) Guideline for Airlines (the 2nd Version), Erişim Tarihi: 23.03.2020, https://www.iata.org/airlinepreventing-spread-of-coronavirus-disease-2019.pdf

European Commission. (2020b). Guidelines: Facilitating air cargo operations during COVID19 Outbreak Retrieved 23 April 2020 from: https://ec.europa.eu/transport/sites/transport/files/legislation/c20202010_en.pdf.

International Air Transport Association (IATA) (2020b). Guidance for cabin operations during and post pandemic edition 2. Retrieved 28 May 2020 from https://www.semae.es/wpcontent/uploads/IATA-Guidance-for-Cabin-Operations-During-and-PostPandemic_Edition_2_07_May_2020_.pdf.

MACİT, Ö. Ü. D. (2020). TÜRK SİVİL HAVACILIK SEKTÖRÜNDE COVID-19 PANDEMİSİNİN YÖNETİMİ. ASEAD CİLT 7 SAYI 4 Yıl 2020, S 100-116


SOSYAL MEDYA HESABINDA PAYLAŞ
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Psk. Seda Ayar

2011 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. 1 yıl özel bir anaokulunda çocuklarla çalıştıktan sonra 2012 yılında Adalet Bakanlığı'na girdi. Denetimli Serbestlik Müdürlüklerinde ve Çocuk Cezaevinde çalıştı. Halen Adalet Bakanlığı'nda psikologluk yapmaya, madde bağımlılığı ve öfke/stres kontrolü üzerine çalışmalar yürütmeye devam etmektedir. İstanbul Üniversitesi Havacılık Psikolojisi Enstitüsü'nde yüksek lisans yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir