Korona Virüs! Yeni Normalde Tatile Gidilir Mi?

SOSYAL MEDYA HESABINDA PAYLAŞ
 •  
 •  
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Yaz günlerinin en moda konusu tatil! Korona günlerinde tatil yapmayalım mı, tâbi ki yapalım. Özellikle kış boyu iş stresi yoğunluğu, yorgunluğu derken bu sene bir de korona virus eklendi hepten bunaldık bir molayı hak ettik, dinlenmeyi kaçış olarak görüyoruz sanki; tatile çıkmak isteyen ama korona virüs nedeniyle nerede, nasıl kalırız diyenler için ben de kaçtığım turizmin merkezi Antalya’dan yazdım.
Tatil seçenekleri için gözlemlediğim bungalov evler ve otellerdi.


Kamp tarzı bağımsız tatil sevenler Bungalov evlerinden memnun kalırlar diye düşünüyorum. Antalya Kemer’de Olympos’un Çıralı bölgesi doğa, deniz ve huzuru temsil ediyor.Genelde sadece kahvaltı veren bungalov evler mutfaklarını kullanmanıza izin veriyorlar. Yemek yapmakla uğraşmak istemeyenler için yakınlarda birçok restoranlar var tercih size kalmış. Bungalov evlere ilk defa gidecek olanlar kesinlikle otel konforu beklemeyin, benim kaldığım yer öyleydi ? Kalabalıktan uzakta kendimize yeteriz, kafa dinlemek istiyorum diyenler için keyif alacakları bir tatil seçeneği. Ama çok fazla sosyal mesafe ve maske kullanımı görmedim açıkçası söylemeden geçemeyeceğim.


Benim gibi düşünüp “Asla otele gidilmez ” diyenler anlatacaklarım fikrinizi değiştirebilir. Alanya’da Türkler Konaklı bölgesi çeşitli otellerin mimarisiyle birbiriyle yarıştığı kalabalık bir yer. Öncelikle şunu belirteyim sağlık bakanlığından onay almadan hiçbir otel açılmıyor, denetimden geçen oteller gerekli düzenleme yapılınca hizmet vermeye başlıyor. Arabanızdan iner inmez ateşiniz ölçülüyor normalin üzerinde ise bekletip tekrar ölçülüyor, eşyalarınız kapıda steril edilip öyle otele alınıyor. Tüm görevliler maskeyle karşılıyor sizi sosyal mesafeye dikkat ediyorlar. Otelin girişi dahil her yerde dezenfekte kutuları var. Girişte anket dolduruyorlar 14 gün içinde yurt dışına gittiniz gibi sorular var. Girişte ateş ölçünüzü not ediyorlar. Resepsiyon da kullandığınız kalem dahi ayrılıyor, ikinci bir kişi kullanmıyor.  Müşteriler için de maske zorunluluğu var, takmayanlar uyarılıyor yanında maskesi olmayanlara maske veriliyor. Odaya gittiğinizde kapıda temiz steril yazısının olduğu bandı ilk siz açıyorsunuz.

Restorana girdiğiniz her öğünde ateş ölçümü yapılıyor. Maskesiz içeriye almıyorlar. Yemekleri yine sosyal mesafe kuralına uygun görevli veriyor, siz hiçbir şeye dokunmuyorsunuz. Masalar arası mesafeli. Çatal kaşıklar tek tek paketli veriliyor, içeceğiniz suyu dolaptan pet şişelerde görevli veriyor. Hemen her şey cam bölmelerin arkasında. Küçük çocuklar için mama sandalyeleri streçli kullanıma hazır bekliyor.
Havuz da görev yapan cankurtaranlar dahi maskeyle çalışıyorlar. Bir otel yetkilisine en çok merak ettiğim kapı anahtarlarını ve odayı nasıl steril ettiklerini sordum. Odaları temizledikten sonra dezenfektan dolu makinelerle steril ettiklerini ve 12 saat beklettiklerini söyledi. Daha sonra müşterileri odalara kabul ediyorlarmış. Hatta videosunu izletti bana. Kapı anahtarlarını da bir saat dezenfektan da bekletiyorlarmış.


Her otelde farklı uygulamalar olabiliyor, kimisi bir diğerinden daha fazla titiz davranabiliyor tâbi. Gözlemlediğim, şahit olduğum şeyleri yazdım, en azından bir fikir oluşturur belki kafanız da. Özellikle yer isimleri yazmadım reklam yaptığımı düşünmeyin diye,merak edenler yorumlara yazabilir. Son olarak size söyleyebileceğim, bana göre toplu taşımaya bindiğinizde ki riskten daha fazla değil şimdiden İyi tatiller.SOSYAL MEDYA HESABINDA PAYLAŞ
 •  
 •  
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Vildan Efeoğlu

1996 yılından beri sağlık sektöründeyim. Sağlıkla büyüdüm diyebiliriz :) Paylaşacağım bilgileri işin uzmanlarından öğrenerek ve araştırarak yazıyorum. Dürüstlük temel ilkem. Hayata pozitif bakmayı ve faydalı olmayı seviyorum. Güncel olmaya ve gündemi takip etmeye çalışıyorum. Halkla ilişkiler bölümü mezunuyum. Açıköğretim fakültesinde sosyal medya okuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir