COVID-19 AŞILAMA TARİHİ 11 ARALIK

SOSYAL MEDYA HESABINDA PAYLAŞ
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Tüm dünyayı kâbusa çeviren  COVID-19 virus’ünün tedavisinde gelinen son durum aşının bulunması. Amerika ilaç firması Pfizer ve Alman BioNtek firmasının ortaklaşa ürettiği aşı, Amerikan Moderna, İngiliz Astra Zeneka  firması ve Çin Aşısı olarak bilinen Sinovac aşı üretimine başladı.

Pfizer-BioNTech ve Moderna aşıları Avrupa’dan ve ABD’den onay bekliyor.
AstraZeneca güzel haberler vermeye başladı
Johnson & Johnson gibi dev firmalar da çalışmalarına yoğunluk vermiş durumda.

11 Aralık’ta Türkiye’de kademeli olarak başlanacağı ilan edilen Çin aşısının dünyada bilenen bir onayı var mı, hangi aşı daha iyi gibi tartışmaların devam ettiği ülkemizde aşıyla ilgili açıklamayı ülkemizde ki en yetkili kişilerden biri olan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı.

“Aşıya Aralık ayında yoğun bir şekilde başlamak istediklerini, 50 milyonluk sözleşmenin imzalandığını Aralık ayında en az 10, muhtemelen 20 milyon temin edeceklerini ve ilk aşının sağlık çalışanlarına yapılacağını söyledi.


Aşının içeriğine de değinen Koca’nın yaptığı açıklama;
Aşılama 11 Aralık’tan itibaren kademeli olarak başlanacak.
İnaktif dediğimiz daha önceden teknik olarak iyi bildiğimiz yan etkisininde az olduğunu düşündüğümüz aşıdan 50 milyon sözleşme imzaladık.Aralık’ta en az 10 milyon muhtemelen 20 milyon temin edeceğiz. Ocak ayında da 20 milyon. Şubat ayında bu rakamları artırmak istiyoruz. Özellikle bu dönemde yani Aralık  ve Ocak aylarında daha yoğun aşılamayı hedefliyoruz ve geciktirmeden yapmak istiyoruz. 
Bunun dışında Pfizer firmasının aşısıyla ilgili de yoğun görüşmeler içerisindeyiz. Özellikle bu dönemde yerli aşımız Nisan ve sonrasında devreye gireceği için Nisan ayına kadar bize temin edebilecekleri tüm aşıyı almak şeklinde de bir yaklaşımımız olacak. Nisan ayına kadar verilebilecek ne kadar aşı olursa da almaya talip olduğumuzu söyledik.Ayrıca dünyada erken dönemde ruhsat alabilecek firmalarla yakın iletişim ve görüşme halindeyiz. Aralık ve Ocak aylarını hedefleyerek yoğun bir şekilde yapmak istiyoruz. Bir taraftan da yerli aşımızın bu dönemde birinci fazı Aralık ayının muhtemelen 14’ü 15’i gibi bitmiş olur, faz 2’ye geçmiş oluruz. Yerli aşımızda Nisan ayında yaygın kullanıma geçebileceğimizi düşünüyoruz.

Bizim de en erken olabilecek aşımız inaktif, ama daha pahalı ve zor olduğunu, diğer aşılarınsa maliyeti daha ucuz ve daha yoğun üretilebilir bir aşı olduğunu bilelim. Bu nedenle vatandaşlarımız için güvenilir ve etkinliği olan aşıyı tercih ederek, erken dönemde temin edip uygulaması taraftarıyız.

Bilim Kurulu ile yapılan toplantının ardından yapılan açıklamada, dört aşamada aşı uygulaması yapılacağı açıklandı. “İlk aşamada sağlık çalışanlarının, 65 yaş üstü vatandaşların, yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalan toplu ve de kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinlerin.

Íkinci aşamada toplumun işleyişinde gerekli sektörlerde, riskin yüksek olduğu ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan kişiler.50 yaş ve üzerinde en az bir kronik hastalığı olan kişilerin aşılanacağı bildirildi.

3.aşamada ise 50 yaş altı yine en az bir kronik hastalığı bulunanlar, genç yetişkinler ilk iki grupta yer almayan meslek gruplarındaki çalışanlar

Son aşama ise ilk üç grupta olmayan tüm vatandaşları kapsamaktadır.


SOSYAL MEDYA HESABINDA PAYLAŞ
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Vildan Efeoğlu

1996 yılından beri sağlık sektöründeyim. Sağlıkla büyüdüm diyebiliriz :) Paylaşacağım bilgileri işin uzmanlarından öğrenerek ve araştırarak yazıyorum. Dürüstlük temel ilkem. Hayata pozitif bakmayı ve faydalı olmayı seviyorum. Güncel olmaya ve gündemi takip etmeye çalışıyorum. Halkla ilişkiler bölümü mezunuyum. Açıköğretim fakültesinde sosyal medya okuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir