ÇAĞIN VEBASI : TÜKENMİŞLİK

SOSYAL MEDYA HESABINDA PAYLAŞ
 •  
 •  
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Tükenmişlik, stresle başa çıkmaya çalışırken ortaya çıkan yorgunluk, hayal kırıklığı, enerji kaybı gibi fizyolojik, zihinsel ve duygusal alanlarda hissedilen bir durumdur. Kişiler arası ilişkileri iyi olmaması, mobbing, fazla iş yükü, sosyal alana çok az zaman ayırma gibi durumların uzun ve sürekli olması durumunda tükenmişlik durumu meydana gelebilmektedir.

Kişisel başarısızlık hissi, kendini yetersiz görme gibi durumlar kişide motivasyon kaybına sebep olabilir ve bununla başa çıkma yolları yetersiz kaldığında tükenmişlik sendromuna yol açabilir. Bu durumda kişinin başarı odaklı olmaktan ziyade kazanımları ve bunun öğrettiklerine odaklanması bu tükenmişlik hissinden daha kolay kaçabilmesine yardımcı olabilir.

Tükenme dört evre ile tanımlanmıştır:

·         1. Evre – Coşku Evresi: Bu evrede yüksek bir umutluluk hali, enerjide yükseliş, yüksek bir uyum sağlama çabası görülür.

·         2. Evre – Durağanlaşma Evresi: Bu evrede istek ve umutta bir azalma gözlemlenir. Yaşanılan bazı durumlardan rahatsız olunmaya başlanmıştır.

·         3. Evre – Engellenme Evresi: Kişi çabalamanın ne kadar zor olduğunu düşünmeye başlar. Bu evrede 3 seçenek ortaya çıkar; yararlı ve işe yarar başa çıkma stratejileri geliştirme, kısa süreli fakat uzun vadede başarısız başa çıkma stratejileri (alkol ve ilaç kullanımı vb.) geliştirme ve kaçınmadır.

·         4. Evre – Umursamazlık Evresi: Bu evrede duygusal bir kopuş, umutsuzluk hali gözlemlenir. Kişi yaptığı şeyden zevk alamaz hale gelir.

Tükenmişlik yaşayan kişinin bireysel düzeyde yapabileceği birtakım şeyler bulunmaktadır. Tükenmişlik seviyesine gelmiş bir kişinin en önemli ihtiyacı güç ve inançtır. Her şeyin kişinin kontrolünde olması ihtiyacı, mükemmeliyetçilik gibi düşünceler kişiyi çok daha kolay bir şekilde tükenmişliğe sürükler. Bu durumda ilk yapılması gereken şeylerden biri düşünceleri yeniden yapılandırmaktır.  Herhangi bir işe başlamadan önce o işi risklerini ve ihtiyaçlarını öğrenmek sürpriz durumları bir nebze ortadan kaldıracaktır. Kişi gerektiği zamanlarda yardım alabileceğini bilmelidir, kendini tümden çaresiz hissetmemesi adına bu plan da aklının bir köşesinde olmalıdır. Kişi tek yönlü bir organizma değildir, dolayısıyla iş hayatına olduğu kadar sosyal hayatına da gereken zamanı ayırmalı, bu ikisi arasındaki dengeyi iyi kurmalıdır.

Tüm bunlarla birlikte tabii ki tek başına bireysel yöntemler yeterli olmayabilir. Devlet bazında birtakım düzenlemeler, iş yerinde de yöneticilerin bazı planlamalar yapmaları kişilerin tükenmişliklerinin çözümünde etkili olmaktadır. Sorunlu olduğu düşünülen alanlarda yasal düzenlemelerin yapılması devletin görevidir. Yöneticilerin görevi ise iş tanımı hakkında net olabilmek, gerçekçi beklentiler oluşturmak ve çalışanlarının problemlerini her koşulda değerlendirebilmektir.

Tükenmişlik sendromuyla başa çıkmakta zorlanan, her türlü kaynağını kullanmasına rağmen bu durumun devam etmesi halinde kişilerin profesyonel yardıma her zaman başvurmaları tavsiye edilmektedir.


SOSYAL MEDYA HESABINDA PAYLAŞ
 •  
 •  
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Psk. Seda Ayar

2011 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. 1 yıl özel bir anaokulunda çocuklarla çalıştıktan sonra 2012 yılında Adalet Bakanlığı'na girdi. Denetimli Serbestlik Müdürlüklerinde ve Çocuk Cezaevinde çalıştı. Halen Adalet Bakanlığı'nda psikologluk yapmaya, madde bağımlılığı ve öfke/stres kontrolü üzerine çalışmalar yürütmeye devam etmektedir. İstanbul Üniversitesi Havacılık Psikolojisi Enstitüsü'nde yüksek lisans yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir